top of page
פוסטים נבחרים

שאלות ותשובות מהשטח הפנסיוני

לאחרונה נשאלתי מס' שאלות ע"י עוקבים בדף הפייסבוק שלי והחלטתי לרכז אותן כאן,

ייתכן ששאלות אלו או דומות להן התעוררו גם אצלכם והייתם רוצים לדעת את התשובות עליהן.

הייתי רוצה לשאול מהם פיצויים דחויים בקרן פנסיה,יש לי קרן פנסיה מאחד ממקומות העבודה הקודמים שלי ויש שם פיצויים עליהם לא קיבלתי טופס 161 ואין עליהם משהו שנקרא התחשבנות, האם ידוע לך מה עולה בגורלם של פיצויים כאלה

פיצויים דחויים,באופן כוללני הם למעשה פיצויים שמשוייכים עדיין למעסיק אותו עזב העובד בזמן מסויים,ושלא התקבלו עליהם אישורי 160 ממס הכנסה,לאחר דיווח באמצעות טופס 161 בעבור אותה תקופת עבודה אצל אותו מעסיק.כל עוד אין אישורים אלה והפיצויים מוגדרים כדחויים,לא ניתן יהיה לממש אותם.הפיתרון הוא:ללכת למס הכנסה ע"מ לקבל את האישורים גם אם מדובר בתקופה של מס' שנים לאחר מכן. בנוסף,קיימים מקרים מסויימים שלמרות המגבלה,ניתן לממש פיצויים ללא כל האישורים , אולם במתכונת של קיצבה בלבד.

ומה עושים אם עזבתי מקום העבודה לפני שנה (אחרי 9 חודשי עבודה) ולא קיבלתי טופס 161 ,מה בעצם גורלם של הפיצויים הנ"ל

ככל הנראה לא תהיה זכאי למשוך את כספי הפיצויים כסכום חד פעמי. אבל הם יכולים להישאר עד הפנסיה. אתה יכל למלא טופס 161א ולהפנות את הכספים לקצבה, את הטופס להגיש למס הכנסה ואת האישור להעביר לחברת הביטוח.

שלום רב שוב אני עובד בשני מקומות עבודה באחד יש לי קרן פנסיה במנורה מבטחים בדמי ניהול 0.9 מהפקדות 0.19 מהצבירה בהפצה ישירה ועם הסכם עם איגוד מקצועי במקום עבודה .בנוסף יש לי מנהל הסדרים שיש לו הסכם עם פניקס והוא הציע לי קרן פנסיה עם דמי ניהול של 3 מהפקדות ו 0.25 מצבירה השאלה האם ניתן לדרוש להפקיד למנורה ולקבל את אותה הטבה או שכיוון שקיים מנהל הסדרים בתמונה דמי הניהול עלולים לעלות אודה מאד על התיחסותך

הנימוקים להצטרף למבטחים הם שלושה:

  • מבטחים היא קרן איתנה יותר מפניקס

  • דמי הניהול בהם אתה מחוייב ,נמוכים יותר מהאלטרנטיבה של הפניקס

  • לאחד כספים בחשבון פנסיה אחד הינו בעל ערך כשלעצמו,במניעת ביזור והוא גם מקטין את עלויות הביטוחים

זכותך לבקש להפקיד אצל המעביד עם מנהל ההסדרים,למנורה ,אולם ייתכן כי בתווך של מנהל ההסדר למרות שאתה בוחר במבטחים,במידה וקיים הסכם בין אותו מנהל הסדר למבטחים,קיים סיכוי שתחוייב בדמי ניהול גבוהים יותר.

במקרה זה,עליך להתעקש על זכותך לפעול כראות עיניך ללא פגיעה בזכויותיך.

וכבר מהיום קיימת האפשרות לקבול על כך לרשות המפקחת על הביטוח ראה :קו הצדק

אפשרות נוספת היא להשאר בפיצול.

היי...יש לי עוד שאלה

ההפרשה לפנסיה במשכורת זה רק מהשעות עבודה או שגם אם יש מחלה ? אז גם מהדמי מחלה זה יורד ?

אני פשוט עובדת שעתית,

הייתי במחלה 5 ימים חודש מאי ..אז קיבלתי 50% פעמיים ומלא יומיים .

השאלה אם גם מהסכום הזה צריך לצאת להפרשה לפנסיה.

או שרק מהנטו שעות עבודה בפועל

תודה מראש

שאלתך מתייחסת בצורה מובהקת לדיני עבודה למרות שאת שואלת על הפרשות פנסיוניות,

לאחר בדיקה מול מומחה בתחום דיני עבודה תשובתי היא:

תקופת היעדרות בימי מחלה, הינה תקופת עבודה לכל דבר ועניין

המשמעות היא שאת זכאית להפקדות לפנסיה.

שלום , בחור בן 30 שעובד כמתווך ולא חסך אף פעם , הכנסותיו אינן קבועות ויש חודשים בהם אין הכנסות , איך ובמה עליו לחסוך לפנסיה ? תודה !

בהנחה כי בחישוב שנתי נוצרות הכנסות חייבות במס

אזי אפשרי/מומלץ לבצע הפקדות חודשיות המבוססות על ממוצע ההכנסות משנה/שנתיים קודמות , ובסכום חודשי סביר ותואם יכולת כלכלית , ובסוף שנת המס , לפני שמסתימת , לברר עם רו"ח או יועץ המס מהו הסכום להפקדה /השלמה חד פעמית על מנת לפחות לנצל את הטבות המס במלואן

יש להעדיף תוכנית מסוג קרן פנסיה חדשה- מעמד הפקדות – תגמולים לעצמאיים

אבי שלום, אשתי לקראת פרישה ממקום עבודה. האם ביכולתה לנצל פטור ממס לפיצויים מוגדלים (מעבר ל 100% הקבועים בחוק) אם בעבר היא הפקידה פיצויים מוגדלים בחשבון לרצף זכויות פיצויים.

האפשרות להנות מפטור על מענק העולה על 100% הוא אפשרי בתנאי שהשכר הקובע לפטור קטן מתקרת הפטור,ולא יותר מתוספת של 50% ממנו.כאשר התקרה הינה 12,340 ₪ לכל שנת ותק כאשר מניין השנים נספר מתחילת העבודה של המעסיק הראשון שבגינו בוצע רצף זכויות פיצויים.

השאלה ממוקדת - בפעם הראשונה מעביד 1 כל הכסף מעל 100% הלך לרצף זכויות פיצויים. כעת מעביד 2 שוב פיצויים מוגדלים האם ניתן לנצל את הפטור ממס לפי התקרה והוותק בשנים בעבודה מס' 2?

תלוי מהו השכר הקובע לפיצויים אצל המעסיק האחרון/הנוכחי

אבי שלום,

ראשית רציתי להודות לך על המידע הרב והנחוץ שאתה חולק בסרטונים ובעמוד הפייסבוק. הגעתי לעמוד שלך בעקבות הופעתך בתכנית של מיקי חיימוביץ שגרמה לי להבין שחייבים ללמוד ולהבין את נושא הפנסיה ולא לתת לדברים להתנהל מעצמם בהנחה שיהיה בסדר.

לגופו של עניין-יש לי שאלה בעניין טופס 161 בעקבות הפוסט שלך.

אני עו"ד שכיר בן 35. שני משרדי עוה"ד בהם עבדתי לפני עבודתי הנוכחית נתנו לי מכתב בו הם משחררים לי את זכויותי בפנסיה ובביטוח מנהלים אולם שניהם לא נתנו לי טופס 161. הסוכן שהיה לי בזמנו אף אמר לי שהם לא חייבים...באותה תקופה לא הבנתי כלל בנושא. אחד המשרדים כבר לא קיים היום בשמו -התמזג עם משרד אחר. מאז עזיבתי את המשרד האחרון חלפו 5 שנים.

אני מודה שהפוסט שלך הלחיץ אותי. האם אין דרך לסדר את עניין 161 בעצמי מול מס הכנסה? אני חושש שהיום המשרדים הללו לא ישתפו פעולה, במיוחד המשרד שהתמזג.

אגב בפוליסות ביטוח המנהלים שלי אכן כתוב שהפיצויים לא שוחררו, זאת למרות המכתבים שקיבלתי כאמור משני המשרדים.

אגב אין לי כוונה למשוך הפיצויים לפני פרישה.

תוכל להתייחס?

שמח שיוצא לי לסייע במידע המבוסס על הידע שלי בתחום .

לעניין הפקת טופס 161 ע"י המעסיק, זו חובה ולא אופציה .

לדעתי גם אם המשרד התמזג החבות המהותית של המעסיק ב"כובע " הקודם נותרה שרירה , ויש לדרוש זאת בפניה פורמלית בכתב

לגבי הפיצויים בפוליסה שלך שלא שוחררו:

באם הכספים מסווגים כקצבה (קוד 6 בטופס 161), אזי באמצעות עריכת פניה בכתב לגופים המנהלים בו את מורה להם ע"פ סעיף 26 לחוק הפיצויים , באפשרותך לרתק הכספים הלא משוחררים לתוכנית ללא יכולת של המעסיק לפדותם בפועל

אלא אם איחרת הרכבת והוא המעסיק כבר משך הכסף.

פרסומים אחרונים
ארכיון פרסומים
חיפוש לפי תגיות
bottom of page