top of page
פוסטים נבחרים

האמת מאחורי רפורמת ביטוחי המנהלים

המפקחת על הביטוח רוצה לאפשר לחוסכים בביטוחי מנהלים להתנייד בשביל להוזיל את דמי הניהול, אך מדוע היא לא אומרת שהפוליסות יקרות וחסרות תועלת?

בהקשר לכתבה הנ"ל ובכלל בהסתכלות על ביטוחי המנהלים,החלטתי להגיב במאמר שהתפרסם בכלכליסט.

מזה זמן אנו עדים לקולות מגורמים שונים המלינים כי אוכלוסיה גדולה של חוסכים בביטוחי מנהלים, שנמכרו מאז שנת 2001, שבויים בדמי ניהול גבוהים מאחר שיש להם מקדם מובטח, לכאורה, הם לא יכולים להתנייד לחיסכון פנסיוני אחר. אבל זה לא הסיפור האמיתי.

ביטוחי המנהלים הללו מציעים, לכאורה, יתרון לחוסכים שבגיל הפנסיה יקבלו קצבה חודשית לפי מקדם חודשי ידוע מראש, שיקנה לו ודאות ויציבות והגנה מפני עלייה לא צפויה בתוחלת החיים. אבל זה רק סיפור שיווקי. האמת היא שמי שחוסך בביטוחי המנהלים האלה תהיה לו פנסיה חודשית נמוכה יותר מאשר חוסכים בקרנות פנסיה.

מבטיחים לנו שהמקדם קבוע, ולא ישתנה גם אם תוחלת החיים תעלה. המציאות שונה בתכלית. ביטוחי המנהלים הללו מציעים מקדם מובטח אם ורק אם החוסך יבחר במסלול של תשלומי פנסיה חודשיים ל-20 שנים לפחות. נדמה לנו שזה משחק לטובתנו ושומר לנו על הכסף. אבל למעשה, זה בדיוק הפוך. באופן זה חברות הביטוח מייקרות לנו את הפנסיה כי הן מקטינות לנו אותה, כאילו תוחלת החיים הגיעה כבר לגיל 100. בכל מקרה של בחירה במסלול אחר, המקדם לא יהיה מובטח בכלל.

ובכל מקרה, גם במסלול הזה, המקדם עלול להשתנות. ראשית, אם הריבית התחשיבית שמשרד האוצר קובע תשתנה, גם המקדם ישתנה. ושנית, בכל מקרה, הפנסיה צמודה להשקעות בבורסה, והיא תעלה ותרד בהתאם להן, בלי קשר למקדם.

מלבד זאת , האם המקדם הוא בכלל ביטוח? הרי קוראים לזה ביטוח מנהלים. אז זהו, שלא. לא רק שזה לא ביטוח, כמו ביטוח רכב או ביטוח חיים, למעשה זה ממש מוצר לא ביטוחי. החוסכים לא משלמים פרמיה ביטוחית, אין פה ביטוח משנה, אין אפילו סיכון מוגדר. מה יש בו? דמי ניהול גבוהים, שנועדו לכסות על הוצאות החברה, לשלם עמלות לסוכנים ורווח לבעלי חברת הביטוח. בינם ובין המקדם אין דבר וחצי דבר. לראייה, חוסכים שונים עם אותו המקדם בדיוק יכולים לשלם דמי ניהול שונים לחלוטין, גם באותה חברה.

משנת 2013 המפקח על הביטוח אסר על חברות הביטוח להמשיך למכור ביטוחי מנהלים עם מקדם "מובטח". המפקח לא ממש נימק את האיסור, אבל לדעתי המפקח הגיע למסקנה שעליו להגן על החוסכים ממוצר יקר וחסר ערך, ולבלום את ההפסד הטמון בחיסכון במוצר כזה.

האבסורד שבניוד

כעת המפקחת על הביטוח מתכוונת לאפשר לחוסכים בביטוחי מנהלים כאלה להתנייד מחברה לחברה, בשביל לנסות להוזיל את דמי הניהול. לשם כך היא תאפשר לחברות הביטוח להציע מקדם מובטח למי שכבר יש לו ביטוח מנהלים כזה ורוצה להחליף חברת ביטוח.

מאחר שהמקדם ייוותר זהה ורק דמי הניהול יפחתו, מיצג שבו דמי ניהול גבוהים שווים, לכאורה, ביטוח מפני התארכות בתוחלת חיים הינה לא יותר מהגחכתה של התוכנית.

אולם , אם אמנם תתקיים תחרות אמיתית ודמי הניהול ירדו,אז לכאורה המפקחת מגדילה את הסיכון ליציבות של חברות הביטוח (אין חשש כזה) . ואם המפקחת חושבת שבפוליסות האלה אין ממש, ושהן סתם גובות דמי ניהול גבוהים ויכולות להסתפק בפחות, אז מדוע לא לומר בפשטות לציבור שהפוליסות יקרות וחסרות תועלת, ושכל אחד יחליט אם להחזיק בהן או להחליף למוצר אחר?

ואם אמנם מדובר במוצר יקר מדי וחסר ערך, בשביל מה ליצור תחרות מיותרת, למה לא להעדיף מראש ניוד אל קרנות פנסיה? וממילא, גם היום, כל מי שמקבל יעוץ מקצועי נאות יכול להוזיל בקלות את דמי הניהול שלו בביטוחי מנהלים אלה גם בלי רפורמה ייעודית של המפקחת על הביטוח

לכן, הרפורמה הצפויה של המפקחת מוכיחה מעל לכל ספק שגם באוצר סבורים שביטוחי המנהלים הללו אינם שווים את מחירם. ואם מישהו מהקוראים סבור שביטוחי המנהלים האלה באמת מקנים לו ביטחון או ערך כלשהו, אז מדוע שיעבור לחברת ביטוח שמציעה ביטוח מנהלים זול יותר, מה שעלול , לכאורה, לסכן את יציבותה, לא?

אם באמת היה מדובר במוצר ביטוחי אמיתי, היה ראוי שהמפקחת תחייב את חברות הביטוח לפרסם את המחירון של המקדם "המובטח" במנותק מדמי הניהול, בדיוק כמו שניתן להשוות מחירים של ביטוחי רכב או דירה, ושהחברות למעשה יתחרו במחיר על ההגנה מפני עלייה תוחלת החיים.במנותק לחלוטין מדמי ניהול.

בשורה התחתונה, הרפורמה הזו נראית כמו העסקה הבאה:

נניח שאתם נוהגים ברכב שיש בו צמיגים שעולים 400 שקל כל אחד, למרות שהם שחוקים ואין בהם אוויר. אתם יכולים עקרונית לרכוש צמיגים חדשים ובטיחותיים בעלות של 100 שקל כל אחד, אבל במקום זה מציעים לכם רפורמה שתציע לכם לרכוש צמיגים שחוקים אחרים, אבל משופצים, בעלות של 300 שקל כל אחד. ועוד מציגים לכם את זה כמציאה.

ומאחר שבביטוח עסקינן, אז הדבר הבטוח היחיד, שמי שמחזיק תוכנית ביטוח מנהלים - יזכה לקצבה נמוכה יותר מאשר בתוכנית חלופית.

הכותב הוא יועץ פנסיוני אובייקטיבי

פרסומים אחרונים
ארכיון פרסומים
חיפוש לפי תגיות
bottom of page